Amit látunk, az másolható. Bármibe. Akár védett, akár nem. Nos azért aki szeretné, kicsit megnehezítheti ezt a folyamatot.
Korábban már írtam hasznos pdf segédprogramokról, vagy éppen arról hogyan készítsünk képet pdf állományokból. Szerencsére most sem kell a pénztárcánkhoz, vagy illegális forrásokhoz nyúlni, hiszen van ingyenes, és gyors megoldás erre is, azaz egy már korábban bemutatott pdf olvasó hasznos tulajdonságával ez a probléma is megoldható.
Mint minden valamirevaló pdf olvasó program megnyitja a pdf állományokat, védelem nélkül nyomtathatjuk, kijelölhetjük a szöveget természetesen csak ha szöveges formában van a dokumentumban, akár képeket, is ki tudunk másolni belőle, de jelen esetben pont ezt szeretnénk elkerülni, ne lehessen nyomtatni, ne lehessen másolni. Egy más korábban bemutatott program segítségével orvosolhatjuk, pótolhatjuk az ingyenes Adobe Reader hiányosságát.
PDF XChange Viewer - letöltés INNEN
A már meglévő pdf védtelen állományunkat nyissuk meg a fenti programunkkal, majd a File legördülő menüből keressük ki a Document properties pontot (dokumentum tulajdonságai).
Az előugró lapon a Security fülre kattintva a legördülő lehetőségek közül válasszuk ki a Password Security-t.
Újabb előugró ablakon tudjuk beállítani a megfelelő biztonsági beállításokat.
Felülről haladva:
Kompatibilitással be tudjuk állítani a titkosítás szintjét, minél újabb verziót állítunk be, annál erősebb a titkosítás szintje. Arra azért vigyázzunk, hogy a régebbiek nem tudják esetlegesen kezelni, ezért javaslom meghagyni az Acrobat 6.0 and later lehetőséget.
Következő résznél a titkosítás hatókörét tudjuk beállítani. All document contents állapotban hagyva, az egész dokumentumra vonatkozó beállítás lesz.
A dokumentumunkat levédhetjük egyszerű jelszavazással, ekkor a pipát tegyük be a Require a password to open document elé. Ilyen esetben mindenkinek meg kell adni a jelszót, akit szeretnénk hogy hozzáférjen a dokumentum tartalmához, nem is beszélve arról, ha elfelejtjük a megadott jelszót. (kétszer kell megadni a jelszót)
Második lehetőségként már a biztonsági beállításra vonatkozó jelszavat kell megadni, szintén kétszer, itt tudjuk engedélyezni a nyomtatást, vagy csak a minőségre vonatkozó szabályozást, (Printing Allowed) és a dokumentum változtatására vonatkozóan is megszabhatjuk mit engedünk meg, ide tartozik az oldalak beszúrása, forgatása, és egyéb aktív tartalmak. (Changing Allowed)
Amennyiben mindkét esetben a Not Allowed lehetőséget választjuk, nem tudunk nyomtatni, és szerkeszteni sem fogjuk tudni az oldalakat. A felette megadott jelszóval természetesen ezek az opciók megváltoztathatóak lesznek.
Amennyiben mindkét esetben a Not Allowed lehetőséget választjuk, nem tudunk nyomtatni, és szerkeszteni sem fogjuk tudni az oldalakat. A felette megadott jelszóval természetesen ezek az opciók megváltoztathatóak lesznek.
Alsó két sorban pedig megszabhatjuk, hogy kimásolható/kiolvasható legyen-e a tartalom vágólapra (Enable copying of text, images, and other content), vagy képernyő olvasók számára (Enable text access for screen reader devices for the visually impaired). Ha egyik helyre sem tesszük be a pipát, ilyen formában semmi nem fogja elvégezni ezt a műveletet.
Két OK gomb megnyomása után ne felejtsük elmenteni, ekkor már életbe fognak lépni a szabályozások, újra megnyitva már látható a változás.
A felső állapotsorban VÉDETT felirat kerül a fájl neve mellé, (angolban SECURED) ezzel is jelezve, hogy biztonsági beállításokat tartalmaz a dokumentum, így már hiába is nyomkodjuk a jobb egérgombot, már nem tudjuk kimásolni, és a nyomtató ikonja sem aktív, hiszen ezt is letiltottuk.
Ha mégis változtatnánk ezeken a beállításon, a megadott jelszóval ugyanezzel a módszerrel és programmal megtehetjük, csak.. tudjuk a jelszót.
Jó munkát!
0 megjegyzés:
Megjegyzés küldése